Denna mall från DokuMera hjälper dig att upprätta protokoll från styrelsemöte gällande etablering av filial utomlands.
En filial är en självständig underavdelning i förhållande till huvudkontoret i ett företag. Filialen är inte en separat juridisk person utan en del av det utländska företaget.
Styrelsen väljs av bolagsstämman och ansvarar för bolagets förvaltning och organisation. Vid styrelsens möten skall alltid föras protokoll. Styrelsen har rätt att besluta om etablering av filialer då detta ingår i de organisationsfrågor som styrelsen beslutar i.
Denna mall är avsedd för ett svenskt bolag som ska besluta att etablera en filial utomlands. Vidare är mallen skriven på både svenska och engelska för att underlätta för samtliga parter och undvika eventuella missförstånd.
Inte mallen du söker?
Mallen har 2 sidor (ID #3947)

