Nyhetsbrev 8/2010
Arbetsbeskrivning
Har ni inte gjort arbetsbeskrivningar, gör det nu! Både företaget och den anställde har mycket att vinna på tydliga ramar.

Genom att ta fram en arbetsbeskrivning redan innan ni anställer har ni ett underlag att utgå ifrån inför rekryteringsprocessen . Med hjälp av arbetsbeskrivningen kan ni lätt få fram de egenskaper och den kompetens som behövs för jobbet.

När ni väl hittat en person som passar för tjänsten, finns arbetsbeskrivningen där som stöd för medarbetaren för att lättare kunna prioritera och fatta beslut .

Ni kan också använda arbetsbeskrivningen som underlag för utvecklingssamtal för att stämma av prestation och målsättning inom de olika arbetsområdena.
Veckans dokument

Nya arbetsbeskrivningar!

Arbetsbeskrivning ansvarig administration

Arbetsbeskrivning ansvarig kundsupport

Arbetsbeskrivning ansvarig marknadsföring






Ord från kunder
Per-Anders Lundström, styresman

Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek
"Att ha DokuMeras Företagspaket är som att ha en mycket kvalificerad chefsassistent vad det gäller dokument. Det underlättar vardagen. Det gör livet lättare att leva."
För en kostnadsfri exklusiv presentation av hur DokuMera kan spara tiotusentals kronor åt just mitt företag.
Givetvis är du varmt välkommen att ringa oss på 08-664 04 50.